KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052228
nr 1405 2228
Gerda Höglund
(1878-1973), Sverige
Oljemålning, Naken modell, "Accord eheint". Signerad. Olja på duk, 145x114, yttermått inklusive ram: 168x137 cm
Kondition: skadad duk
Gerda Höglund, svensk bildkonstnär född 1878, död 1973.
Utrop:
10.000 kr
Såld:
7.000 kr
måndag 21 juni 2021
kl 18:58:32
21/6 17:54:43
21 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Gerda Höglund
Läs mer om Gerda Höglund